Famagusta (turecky Gazimagusa, řecky Ammochostos)

Kdysi nejvýznamnější kyperské letovisko s významným přístavem připomíná dnes spíše provinční přístav, kde lišky dávají dobrou noc.

 

Famagusta byla ve středověku významným obchodním místem a překladištěm lodí mířících z Orientu do Evropy. Jako centrum obchodu bylo zároveň i baštou křesťanství, díky němuž vyrostla ve Famagustě řada kostelů. Většina křesťanských staveb byla však v pozdějších obdobích zničena, a to zejména v souvislosti s budováním opevnění obklopující historické jádro Famagusty. Přes masivní hradby však Famagusta po dlouhém obléhání podlehla v roce 1571 vojskům Osmanské říše.

 

Další rozmach Famagusty nastal v době britské správy a koloniální nadvlády, ale tento rozvoj byl rozdělením ostrova zastavem. Oblíbené pláže v části Varosha jsou od rozdělení ostrova uzavřeny neprostupnou hradbou tureckých vojsk. V části, kterou kvapně opustili její obyvatelé, zůstali všechny věci na svých místech. Kavárny s nalitým čajem či obchody plné zboží dokládají atmosféru tohoto „města duchů“

 

Katedrála sv. Mikuláše (Mešita Lala Mustafa paši) – základní kámen významné gotické stavby byl položen již v roce 1298 v období vlády Lusignanů. Připomínkou na zahájení stavby je mohutný fíkus u vstupu do katedrály, který byl zasazen v době zahájení prací na katedrále. Po převzetí města Osmany byla katedrála přeměna v mešitu, věže byly strženy a nahrazeny minarety.

 

Kostel sv. Petra a Pavla – další významný gotický kostel dnes slouží také jako mešita. V době koloniální vlády sloužil kostel jako skladiště brambor, pšenice a dalších komodit, a proto se mešitě začalo říkat „obilná mešita“

 

Othellova věž (citadela)oblíbený cíl letních turistů zbudovaná ve 14. století k ochraně přístavu. Vstup do historické Famagusty vedle Othellovy věže chrání i mytická postava lva vytesaná nad vchodem. Opevnění Famagusty údajně pomohl projektovat i sám Leonardo da Vinci, který ostrov navštívil v roce 1481.

 

Othellova věž dostala svůj název v době britské správy ostrova, a to podle slavné Shakespearově tragédii Othello, která se odehrává v „kyperském přístavu“ a pravděpodobně odkazuje na benátského guvernéra Famagusty Chritophora Mora, kterého příjmení znamená Maur.