Nicosia (turecky Lefkosa)
Při procházce uličkami historického centra Nicosie by se mohlo zdát, že jste se kouzelným proutkem přenesli do nedaleké Syrie nebo Egypta. Kouzlo Orientu dýchá na každém kroku. Nicosie je živé město, které buduje i boří nezávisle na dění v okolním světě.
Osídlení Nicosie se datuje do 7. století př. n. l., kdy se dochovaly zmínky o osídlení nesoucím název Ledra. Město bylo v období kolem roku 300 př.n.l. přestavěno a renovováno egyptským králem jménem Lefkos, jehož jméno Nicosie dodnes nese. Se změnami vládnoucích dynastií se k vládě dostali Lusignané, kteří z Nicosie učinili centrum své administrativy. Od této doby se dochoval název Nicosia a také řada nádherných gotických staveb. Jakmile se vlády ujali Benátčané, velké množství gotických staveb zničili, a kameny z nich použili na výstavbu mohutných opevnění, které svírají centrum Nicosie a oddělují historické centrum od zbytku rozvíjejícího se velkoměsta.
Navzdory mohutnému opevnění padla Nicosie v roce 1570 do rukou osmanského vojevůdce Lala Mustafa Pasha. V době osmanské nadvlády byla většina křesťanských budov přetvořena, aby sloužila muslimským účelům a zároveň byla zbudováno množství dalších zajímavých, a pro Nicosii významných, staveb.
Kyrenijská brána – jeden z hlavních v stupů do opevněné části Nicosie směrem od severu z Kyrenie se původně nazývala „Porta Del Proveditore“ a její vznik je datován do roku 1562. Vzhledem k výstavbě silnice ztratila brána v roce 1931 své původní využití, ale i v dnešní době je to hlavní vstupní portál do historické části Nicosie.
Büyük Han (Velký Hostinec) – ideální místo pro polední přestávku se skvělým jídlem a pitím. Velký hostinec byl ve své době největším nejenom v Nicosii, ale na celém Kypru. Velký hostinec postavený v 16. století na čtvercovém půdorysu s nádvořím a obřadní fontánou sloužil obchodníkům přijíždějícím do Nicosie z celého světa. V době, kdy byl Kypr pod britskou správou, sloužil Velký hostinec jako vězení a policejní velitelství. V současnosti slouží Velký hostinec jako kulturní centrum, které nabízí rukodělné výrobky, suvenýry a je rovněž dějištěm letních festivalů. V přízemí se nachází také restaurace s tradiční kuchyní.
Katedrála Sv. Sofie – jedna z nejvýznamnějších ukázek gotické architektury na celém Kypru. Původní katedrála, jejíž základní kámen byl položen v roce 1208, sloužila ke korunovaci Lusignanských králů i k jejich královským pohřbům. V roce 1571 byla katedrála přeměněna na mešitu a původní kostelní věže byly strženy a nahrazeny vysokými minarety. Mešita Selimiye svolává věřící k modlitbě hlasitým voláním muezzinů. Vstup do mešity je zdarma, je však nutno respektovat náboženské požadavky islámu.
Mevlevi Tekke – klášter islamského řádu Mevlevi je jedna z nejvýznamnějších historických staveb z období Osmanské říše. Tekke se skládá z rituální místnosti, mauzoleí, pokojů, kuchyně a místností pro hosty. Řád Tekke byl v Turecku zrušen v roce 1920 a na Kypru přetrval až do smrti posledního duchovního řádu v roce 1954. Rituály řádu Tekke jsou nyní součástí řady kyperských festivalů.
Büyük Haman (Velké lázně) – postavené na místě původního kostela sv. Jiřího, ze kterého zbyl pouze původní portál slouží svému účelu dodnes. V době Osmanské říše zajišťovaly hygienu početnému islámskému obyvatelstvu, jelikož soukromé koupelny nebyly v té době obvyklé.
Ledra Street Checkpoint – nenechte si ujít jedinečnou příležitost překročit zelenou linii a opustit svět arabského tržiště vstříc moderního velkoměsta evropského typu. Nezapomeňte si pas.